Untitled Document

siena

2010 m. kronika

2010 m. birželio 26 d. Raižiuose Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos iniciatyva atidengtas paminklas Vytautui Didžiajam ir Žalgirio mūšiui paminėti (skulpt. Jonas Jagėla). Vieni iš rėmėjų buvo Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija ir Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga.

Vytautas Didysis suteikė politinį prieglobstį totoriams. Totoriai buvo įkurdinti keliose Lietuvos vietovėse, išsidėsčiusiose lanku, nuo Vakarų Europos pusės supančiu tuometinę sostinę Trakus. Viena iš tų vietovių buvo Raižiai. Atsidėkodami totoriai Vytautui padėjo kovoti Žalgirio mūšyje. Karinguosius raitelius į mūšį vedė Tochtamyšo sūnus Džel-ed-Dinas. XVII amžiuje Raižiuose buvo 44 totorių namai.

 "Įvertinus mūsų protėvių dalyvavimą šiame mūšyje, bendrą totorių ir lietuvių 600 metų istoriją, totorių buvimo istoriją Lietuvoje. Tai atsidėkojimas ir padėka kunigaikščiui Vytautui, totorių gyvenviečių organizatoriui ir globėjui Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje," - skulptūros pastatymo motyvus aiškino Totorių bendruomenės pirmininkas AdasJakubauskas.

Žiūrėti filmą